دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟

توسعه فناوری های همچون نسل ۴G واردات موبایل های هوشمند و فراهم ساخت زیر ساخت های ارتباطی در تمامی شهرهای و روستای های ایران به تعداد کاربران آنلاین افزوده است. برای همین سازمان ها و شرکت ها و حتی کسب و کارهای کوچک به دنبال راهی برای تداوم خود در این بازار رقابتی شده اند. بهره گیری از دیجیتال مارکتینگ رشد و تقاضای چشمگیری در ایران پیدا کرده است. ما در این مقاله قصد داریم به محبث همه چیز درباره دیجیتال  مارکتینگ ، معنی دیجیتال مارکتینگ و کاربرد و ابزارهای مربوط به این نوع بازاریابی بپردازیم.

 

دیجیتال مارکتینگ به چه معناست ؟

دیجیتال مارکتینگ به چه معناست

در خصوص تعریف دیجیتال مارکتینگ باید گفت که یک اصطلاح برای بازاریابی از طریق فن آوری دیجیتال است. در واقع، به هر شکل از بازاریابی محصولات و خدمات از طریق دستگاه ها الکترونیکی دیجیتال مارکتینگ می گویند.

 

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال چیست؟

طبق گفته نیل پتل (Neil Patel)یکی از دیجیتال مارکترهای برتر دنیا، اولین بازاریابی دیجیتال در دنیا به رادیو بر می گردد. 10 سال طول کشید تا رادیو به شکل عمومی در بیایند و تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند. اولین تبلیغات از طریق رادیو تبلیغ در خصوص اجرای یک اپرا بود که مردم بعد از شنیدن تبلیغ از رادیو به گیشه های بلیط فروشی آمفی تئاتر مراجعه کردند و تمام بلیط ها به یک باره فروخته شد. این اولین دیجیتال مارکتینگ در جهان بود.

 

انواع دیجیتال مارکتینگ

در حوزه دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارهای دیجیتال مهم است؛ نه فقط ابزارها و موتورهای جست و جو. دیجیتال مارکتینگ می تواند هم زمان هم آنلاین باشد و هم به شکل آفلاین.

 

نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

در این نوع دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین، افراد با بهره گیری از اینترنت و ابزارهای دیجیتال می توانند با دقت و سرعت بیشتری با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. حتی این نوع بازاریابی قابلیت این را دارد که برای بخشی از مشتریان بتوانید یک کمپین خاص ایجاد کنید تا بازدهی بیشتری داشته باشید.

 

دیجیتال مارکتینگ از نوع آفلاین چیست؟

دیجیتال مارکتینگ از نوع آفلاین چیست؟

فعالیت های بازاریابی به شکل سنتی و محیطی مانند: بازاریابی تلفنی، رادیویی بازاریابی تلویزیونی و بازاریابی، ارتقا یافته، تله شاپینگ، بیلبورد های الکترونیک، سمپلینگ الکترونیک، پیامکی،   کد QRبازاریابی دیجیتالی آفلاین محسوب می شوند.

 

انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

در این ادامه این مقاله دیجیتال مارکتینگ صفر تا صد به شما گفته می شود. در این قسمت به معرفی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

 

 • آنالیز و تحلیل داده

بعد از طراحی و اجرای هر کمپین تبلیغاتی باید به آنالیز کمپین طراحی شده، توجه کنید. پلتفرم های داخلی و خارجی مختلفی در وجود دارند که می توانند کمپین شما را به خوبی ارتقا ببخشند. این کار بازدهی کمپین شما را بیشتر می کند. دو ابزار پر کاربرد آنالیز دیتا عبارتند از:

 • گوگل آنالیتیکس

 

Google-Analytics

گوگل آنالیتیکس از مهم ترین و پرمصرف ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ جدید به شمار می رود. این ابزار بسیاری از گزارش های را به صورت رایگان در اختیارتان می گذارد. به این شکل شما قادرید رفتار کاربران خود را آنالیز کنید. این ابزار به شما کمک می کند که بفهمید که هر کدام از کاربران سایت شما از چه راهی وارد سایت شده اند و چگونه موفق شدند تا فانل فروش خود را سپری کنند.

 • متریکس

این ابزار ایرانی است که در زمینه کسب و کار اینترنتی می تواند به شما کمک کند. این ابزار می تواند به خوبی نتایج کمپین های شما را در کانال های تبلیغاتی به خوبی آنالیز کند و این بررسی ها را به شکل گزارش های قابل درک به تبلیغ دهندگان ارائه دهد

این سرویس به شما کمک می کند تا بفهمید که بازدیدکنندگان از سایت شما چگونه به سایت شما جذب شده اند. هم چنین اگر در زمینه جذب کاربران جدید از طریق کمپین‌ های تبلیغاتی خلافی رخ داده مشخص می کند.

 

 • بهینه ‌سازی موتور جستجو

این به مسئله سئو برمی گردد. کاربران اولین سوالی که به ذهن شان می رسد را در گوگل جست و جو می کنند. ابزارهای زیادی برای بهینه سازی موتور جست و جو وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند.

ابزارهای زیادی در زمینه بهبود بخشیدن به موتور جست و جو وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید رتبه سایت خود را ارتقا ببخشید. از جمله MOZ، SEMrush، الکسا و غیره نمونه ای از این ابزارهای بهینه ساز هستند.

 • ایمیل مارکتینگ

 

Email-Marketing

 

جالب است که بدانید قسمت اعظم بودجه دیجیتال مارکتینگ به ایمیل مارکتینگ اختصاص یافته است. این ابزار نرخ بازگشت سرمایه خوبی دارد و هر ساله حدود 4 درصد رشد می کند.

با به کارگیری این ابزارها می توانید به هزاران کاربر خود در ماه به صورت رایگان ایمیل ارسال کنید. این ابزارها قدرت تقسیم بندی مخاطب اتوماسیون پیشرفته و گزارشات آماری از دیده شدن یا کلیک روی ایمیل را دارند.

میل‌چی، میل‌تاز، نامه‌رسان چابک و … و همچنین از ابزارهای قدرتمند خارجی دیگری همانند Mailerlite، Emma ،Mailchimp، Marketo، GetReponse نمونه ای از این ابزارهای دیجیتال هستند.

 • تبلیغات کلیکی

در این ابزار دیجیتال مارکتینگ به زبان ساده شما به ازای کاربری که تبلیغ را دیده و روی آن کلیک کرده است، هزینه پرداخت می‌ کنید. در این صورت با کلیک بیشتر باید هزینه بیشتری را بپردازید.

 • ریتارگتینگ

یا همان بازگردانی مشتریان پلتفرم تبلیغات است که به شما کمک می کند تا بازدیدکنندگان زیادی را به مشتری تبدیل کنید. در واقع طبق آمار تنها 1 درصد از کاربران به محض ورود به سایت از شما خرید می کنند. شما به کمک این ابزار علم دیجیتال مارکتینگ قادر هستید که بیشتر مشتریان خود را به سایت خود برگردانید.

وقتی یک کاربرد یا مشتری بالقوه وارد سایت شما می شود یک کوکی روی مرورگر او گذاشته می شود که باعث می شود که به محض ورود دوباره به سایت شما، تبلیغی با توجه به محصول یا خدمتی که قبلا دیده به او نشان داده شود.

Taboolaو  outbrainشرکت های خارجی هستند که این ابزار را عرضه می کنند.

 • تبلیغات در شبکه‌ های اجتماعی

کمتر کسی پیدا می شود که استفاده از شبکه های اجتماعی را نداند. همه ما مطلب مورد علاقه خودمان را از طریق شبکه های مجازی می خوانیم یا با دوستانمان ارتباط برقرار می کنیم.

با استفاده از شبکه های اجتماعی شما می توانید برند خود را همیشگی کنید و با مشترکین خود رابطه دوستانه برقرار کنید. تبلیغ برند شما در شبکه های اجتماعی مختلف می تواند درآمد و رشد کسب و کار شما را به شدت افزایش دهد.

 • اینفلوئنسر مارکتینگ

با به کارگیری این پلتفرم شما می توانید با توجه به تبلیغ مورد نظر خود با آزاد کار مناسب ارتباط برقرار کنید و به این شکل تبلیغات خود را برای میلیون ها کاربر در شبکه های اجتماعی نشان دهید.

برخی از ابزارهای قابل استفاده در زمینه تبلیغات در شبکه ‌های اجتماعی عبارت‌ اند از: تگرو، اسنت‌ وی، ادسنسور، ادونچر

 • مدیریت شبکه‌ های اجتماعی و تحلیل آن

ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند، تمام شبکه‌ های اجتماعی خود را به خوبی مدیریت کنید. حضور شما در این شبکه ها می تواند برای کسب و کارتان مقید باشد . هم چنین با کمک این ابزار ها شما می توانید زمان انتشار محتوای مورد نظر خود را مشخص و کامنت های کاربران را بهینه سازید.

به طور کلی، با به کارگیری این ابزار شما می توانید با ارائه گزارش ها و آمارهای مختلف رفتار کاربران خود را تجزیه و تحلیل کنید.

برخی از آن ‌ها عبارت ‌اند از :

نوین ‌هاب، کاوان، سوشیالو

 • ارسال پوش نوتیفیکیشن

یک پیام به شکل پیام کوتاه یا اس ام اس است که به شکل عکس یا متن کوتاه هم برای کاربران ارسال می شود تا بتواند آن ها را به وب سایت شما بازگرداند. به این شکل می توانید حضور خود را به کاربران خود یادآوری کرده و با آن ها تعامل بیشتری برقرار کنید. این ابزار یا پلتفرم های ارسالی می توانند به شکل قابل توجهی میزان فروش و ترافیک سایت تان را افزایش دهند.

 • انتشار رپورتاژ آگهی

با به کارگیری از این پلتفرم شما می توانید محتوای جذاب و مناسبی انتشار دهید و توجه کاربران را به سمت خود جلب کنید. به این شکل می توانید محتوای خود را در سایت‌ های پربازدید نشان دهید. انتشار رپورتاژ آگهی به افزایش سئو آگاهی کاربر از برند شما یا تحلیل و بررسی کمپین های تبلیغاتی کمک می کند.

 • کوتاه کننده‌ لینک

وقتی که شما می خواهید آدرس سایت خود را در شبکه های اجتماعی قرار دهید تا بتوانید دسترسی کاربران خود را به سایت تان را بیشتر کنید. در این میان لینک های زیادی وجود دارد که فضای زیادی را اشغال می کند و باعث می شود که سایت شما جذابیت خود را از دست بدهد.

شما می توانید با استفاده از این ابزار آدرس لینک مورد نظر خود را کوتاه و جذاب کنید. لینک‌ پی، لیش، پی ‌لینک و … از جمله کوتاه‌ کننده ‌های لینک داخلی و bit.lyهم یک نمونه از کوتاه کنندگان لینک خارجی هستند.

 • چت آنلاین

این ابزارها به شکل چت باکس های آنلاین کوچکی در سمت راست صفحه سایت شما باز می شوند و به کاربر حس پشتیبانی و همراهی می بخشند. این ابزار به شما کمک می کند که بتوانید به راحتی با مخاطبان وب سایت خود ارتباط برقرار کنید.

رای ‌چت، چتیاتو، دینگ ‌چت، دیالوگ و غیره از جمله ابزارهای چت آنلاین ایرانی و پر مصرف هستند.

 

  مزایای دیجتال مارکتینگ

 مزایای دیجتال مارکتینگ

کاربرد دیجیتال مارکتینگ مزایای زیادی در دنیای دیجیتال و کسب و کار دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم

 • تبدیل آسان به مشتری

دیجیتال مارکتینگ حرفه ای به مشتریان اجازه می دهد که پس از مشاهده آگهی یا محتوای شما بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند. به این شکل که بروی یک لینک کلیک کردن باعث می شود که بتوانند سریع تر در قیف فروش حرکت کنند. در نهایت در این کاربران حس وفاداری به برند به وجود می آید.

 • ارتباط بیشتر با مشتریان

در دیجیتال مارکتینگ جدید برای شما بستری مهیا می شود که قادرید از نظرات کاربران یا مشتریان خود مطلع شوید و یک رابطه خوب با مشتریانتان برقرار کنید و به این شکل می توانید انتظارات آن ها را برطرف سازید.

 • بهره وری هزینه

در این روش بازاریابی نه تنها به مشتریان بیشتری دست پیدا می کنید، بلکه هزینه کمتری بابت تبلیغات سایت تان می پردازید.

 • دستیابی به یک گسترده جغرافیایی

کاربران می توانند بدون محدودیت زمانی تبلیغات شما را به شکل آنلاین ببینند. به این شکل شما می توانید به گستره وسیعی از مخاطبان در سراسر دنیا دست یابید.

 

مزیت های دیگر بازایابی از نوع دیجیتال

 

از دیگر مزایای بازاریابی به شکل دیجیتال می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • نرخ رو به رشد بازارهای دیجیتال
 • فراهم کردن فرصت های شغلی متنوع
 • راهی آسان برای شروع یک کسب ‌و‌کار

 

خلاصه دیجیتال مارکتینگ

در Digital Marketing به کمک ابزارهای آن می توانید رابطه عمیقی با مشتریان فعلی خود برقرار کنید. به این شکل تقاضای مشتری از محصولات یا خدمات شما بیشتر دیده می شود، می توانید رفتار مشتریان خود را به خوبی آنالیز کنید و از رقبای خود پیشی بگیرید. همین عوامل باعث بهینه سازی برند و سایت و در نهایت بازدهی بیشتر می شود.

اگر می خواهید بازار رقابت را از دست ندهید، هر چه سریع تر برای کسب و کار خود یک برنامه دیجیتال مارکتینگ بچینید و آن را به اجرا درآورید. شرکت آوانوس یکی از بهترین های دیجیتال مارکتینگ تهران است که با ارائه راهکارهای نوین در زمینه بازایابی به شکل دیجیتال در این حوزه به شما کمک می کند.

 

افکارتان را باما در میان بگذارید

اطلاعات شما پیش ما امن هست، آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!