طراحی سایت ریسپانسیو یعنی چه

طراحی سایت ریسپانسیو یعنی چه؟

در دنیای امروز یک سایت باید در هر نوع دستگاهی مانند موبایل، کامپیوتر، لپ ‌تاپ، تبلت و موبایل قابل مشاهده باشد. به طوری که هر کاربری با هر دستگاهی که وارد سایت می شود، بتواند از محتویات سایت استفاده کند. به این ترتیب، طراحی سایت ریسپانسیو برای دارندگان کسب و کار اینترنتی و صاحبان سایت یک ضروت محسوب می شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی طراحی سایت واکنش گرا و ریسپانسیو بپردازیم.

 

طراحی سایت ریسپانسیو چیست ؟

سایت ریسپانسیو به سایتی می گویند که نسبت به دستگاه هایی که کاربر از آن ها برای دیدن سایت استفاده می کند، واکنش بدهد.

 

ریسپانسیو بودن سایت یعنی چه ؟

 

ریسپانسیو بودن سایت یعنی چه

 

 

قابلیت ریسپانسیو بودن یا واکنش گرا بودن این امکان را به سایت شما می دهد که در دستگاه های مختلف، ظاهر خود را حفظ کرده تا کاربر بتواند محتوای سایت شما را به راحتی بخواند؛ بدون اینکه به اسکرول صفحه در جهات چپ و راست نیازی باشد.

 

چگونه سایت خود را ریسپانسیو کنیم ؟

 

چگونه سایت خود را ریسپانسیو کنیم ؟

طراحی نسخه ریسپانسیو سایت به چند بخش تقسیم می شود. یک دسته از آن راحت است و با نصب افرونه هایی مانند ، JetPack WPtouch WP Mobile Detectorصورت می گیرد.

بخش بعدی، حرفه ای و پیچیده است که برای طراحی سایت ریسپانسیو باید اصول کدنویسی قالب را بدانید و آن را بر اساس فریم ورک های مختلف انجام دهید. این کار برای کاربران سخت است برای همین برای طراحی سایت ریسپانسیو به متخصصان طراحی سایت نیاز است.

 

طراحی سایت وردپرس واکنش گرا چیست؟

 

طراحی سایت وردپرس واکنش گرا چیست

 

یکی از مزیت های طراحی سایت ریسپانسیو کاربر پسند بودن آن است؛ طوری که کاربرد بتواند وب سایت شما را از طریق دستگاه های هوشمند دیگر نیز دریافت کند.

وردپرس هم توانسته است در زمینه ریسپانسیو کردن سایت  و با توجه به قالب های مخزن ریسپانسیو به پیشرفت خوبی دست یابد. بیشتر کاربرانی برای استفاده از سایت ها از تلفن های هوشمند خود استفاده می کنند، با قابلیت طراحی سایت وردپرسی ریسپانسیو دیگر مشکلی در دریافت وب سایت ها ندارند.

 

اصول طراحی سایت ریسپانسیو

 

اصول طراحی سایت ریسپانسیو

 

سایت های ریسپانسیو مجهز به url و html یکسان هستند این قابلیت اجازه می دهد تا سایت شما روی تمام دستگاه ها با انواع ابعاد صفحه نمایش به خوبی به نمایش در بیاید. این موضوع باعث می شود که گوگل بتواند راحت تر محتوای سایت را کدگذاری کند. اگر مطابقتی وجود نداشته باشد، در رتبه گوگل شما تاثیر منفی می گذارد.

یکی دیگر از فایده طراحی سایت ریسپانسیو این است که تمامی اطلاعات و محتویات داخل یک و url قرار می گیرد. این کار استفاده از سایت و اشتراک گذاری آن را برای کاربران آسان تر می کند. پس باید فرمت طراحی شده برای هر کدام یک سان باشد.

 

نحوه طراحی سایت ریسپانسیو

 

نحوه طراحی سایت ریسپانسیو-

امروزه بسیاری از طراحان سایت از متد طراحی ریسپانسیو برای طراحی سایت پروژه های مشتری خود استفاده می کنند که برخی از طراحی نسخه ریسپانسیو سایت با اشکالاتی همراه است.

 • متن محتوای موبایل باید کوتاه باشد

متن محتوای وب سایت شما باید مجز و کوتاه باشد. اهمیت این مسئله بیشتر برای کاربران موبایل است که دستگاه های آن ها صفحات نمایش کوچکی دارند و خواندن عناوین یا متون طولانی می تواند برای کاربران مشکل ایجاد کند. هم چنین استفاده از فونت کوچک و ناخوانا مشکلاتی برای کاربر به وجود می آورند.

 • اندازه فونت متون و عناوین را بهینه کنید

با کمک از css در طراحی سایت واکنش گرا می توانید اندازه فونت متون و عناوین را در سایزهای مختلف بهبود ببخشید تا کاربر بتواند مرور چشمی بهتری در دستگاه موبایل خود داشته باشد.

 • از دکمه ادامه مطلب استفاده کنید

دکمه ادامه مطلب بگذارید تا اگر کاربرد خواست ادامه مطلب را بخواند از آن استفاده کند . برای طراحی سایت ریسپانسیو اصولی دکمه های ادامه مطلب را رنگی با نوشته درشت و گیرا طراحی کنید.

 • شماره تلفن ها را برای تماس موبایل فعال کنید

برخی از وب سایت ها برای ارتباط در همان لحظه با مشتری شماره تماس خود را در بالای سایت خود درج می کند. در نسخه موبایل برای وب سایت شما طراحی چنین دکمه ای باعث ایجاد تعامل بیشتر دستگاه موبایل کاربران با سایت شما می شود. در صورت لمس دکمه تماس در همان لحظه تماس با شما امکان پذیر می شود.

فراموش نکنید در صورتی که به تبدیل سایت به ریسپانسیو توجه نکنید؛ تعداد زیادی از کاربران خود را از دست خواهید داد.

 

مزایا طراحی سایت ریسپانسیو

 

مزایا طراحی سایت ریسپانسیو

 • قابلیت سازگاری با نمایشگرهای مختلف

سازگاری با رزولیشن و ابعاد نمایشگرهای مختلف مثل موبایل تبلت لپ تاپ و قابلیت پخش در طیف وسیعی از مرورگرها از اصلی ترین مزیت طراحی سایت واکنش گرا محسوب می شود.

باید در طراحی سایت واکنشگرا به طیف گسترده ای از دستگاه هایی که کاربران از طریق آن به اینترنت دست می یابند توجه کرد. انعطاف پذیری رمز موفقیت کسب و کارهای اینترنتی محسوب می شود

 • افزایش سئو سایت

یکی از شاخص های رتبه بندی در گوگل قابلیت ریسپانسیو بودن سایت است. وقتی کاربران زیادی از راه دستگاه های مختلف خصوصا موبایل وارد سایت شما شوند. سایت شما ترافیک بیشتری جذب می کند و به این شکل سئو سایت شما بهتر می شود و رتبه شما در جستجو و  گوگل ارتقا می یابد. این یکی از پر اهمیت ترین مزیت طراحی سایت ریسپانسیو به شمار می رود.

لازم به ذکر است که این عدم رضایت مشتری نرخ پرش سایت شما را بیشتر می کند که از نظر موتورهای جست جو و گوگل یک امتیاز منفی برای سئوی سایت شماست.

 • افزایش شاخص نرخ تبدیل به مشتری

از شاخصه های مهم در یک کمپین تبلیغاتی شاخص نرخ تبدیل مشتری است. شاخص نرخ تبدیل به شما می گوید که چند درصد از کاربران سایت به مشتری تبدیل شده اند. پایین بودن این درصد، علت های مختلفی دارد.

 یکی از دلایل آن کیفیت پایین سایت در صفحه نمایش موبایل است که باعث می شود که بازدیدکنندگان به محض ناخوانایی متون و فرمت بد صفحه شما را ترک کنند؛ حتی با این که هزینه ای زیادی بابت تبلیغات کردید باز هم مشتری را از دست می دهید.

 • پویایی سایت

مهم ترین نکته در واکنش گرا کردن سایت ها این است که این دستگاه ها می توانند کلیه محتوای سایت را در قالبی کوچک تر به نمایش بگذارند. به این شکل کاربر می تواند به اطلاعات بیشتری در خصوص خدمات شما دست یابد و همین احتمال، استفاده آن کاربر از خدمات شما را بیشتر می کند.

 • انعطاف پذیری بیشتر سایت

هنگام طراحی سایت ریسپانسیو می توانید بخشی از سایت که در گوشی های تلفن همراه نشان داده نمی شود را با محتوای دیگری جایگزین کنید. این محتوا می تواند نصب یک نرم افزار پیشنهادی برای ارتقای بیشتر سایت باشد. به این ترتیب سایت مطابق با سایز و قالب دستگاه بازدیدکنندگان می شود. این یکی از اصلی ترین دلایل طراحی سایت ریسپانسو به شمار می رود.

 • افزایش سرعت بارگذاری سایت

یکی دیگر از علت طراحی سایت ریسپانسیو این است که با کوچک شدن بخش های سایت برخی از قسمت های اضافی آن نیز طبیعتا حدف می شود. همین کار باعث می شود که حجم نسخه هم به مراتب کاهش پیدا کند و نمایش آن را در موبایل برای بازدیدکنندگان سریع تر می کند. این قابلیت سایت بازدهی سایت شما را بالا می برد.

 • صرفه جویی در هزینه

صاحبان وب سایت که از قابلیت های ویژه طراحی سایت ریسپانسیو بی خبرند، برای هر نوع دستگاه مجبور هستند که یک طرح خاص داشته باشند. اگر بخواهید سایت خود را برای سه دستگاه دیگر مثل آی فون و کامپیوترهای معمولی قالب طراحی کنید، باید هزینه زیادی بپردازید.

 در صورتی که روش طراحی سایت ریسپانسیو ،سایت شما را برای هر ابزاری که در بازار وجود دارد، هماهنگ می سازد و به طراحی دوباره قالب و پرداخت هزینه نیازی ندارد.در واقع هزینه طراحی سایت ریسپانسیو بسیارکم تر است.

 • سبقت از رقیبان

وقتی سایت شما در تمام صفحات نمایش نشان داده می شود. اعتبار سایت شما بالا می رود و اگر رقبای شما از این قابلیت بهره نبرند، شما را از رقیبان خود سبقت می گیرد. چون در این صورت سایت شما به زیبای هر چه تمام تر به حالت ریسپانسیو در می آید.

 

سخن آخر

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا این قابلیت را دارد که با تمام این دستگاه ها سازگاری داشته باشد. یعنی از وضوح و کیفیت بالایی برخوردار است تا کاربر بتواند از مشاهده آن ها لذت ببرد.

 اگر می خواهید فروش خود را افزایش دهید و از رقبای خود جلو بیفتید. شرکت آوانوس با بهره گیری از یک تیم حرفه ای و جوان آماده ارائه طراحی سایت ریسپانسیو حرفه ای می باشد. این مرکز همه سایت های که طراحی می کند، ریسپانسیو هستند. جهت اطلاع از هزینه سایت رسپانسیو با بخش مشاوره فروش تماس بگیرید.

افکارتان را باما در میان بگذارید

اطلاعات شما پیش ما امن هست، آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!